Zapisz się na listę zainteresowanych Poradnikiem do pisania scenariuszy w pigułce.
Zapisz się już teraz, a otrzymasz aż 20% zniżki na zakup książki. Nie czekaj ani chwili dłużej! Zapisz się poniżej lub TUTAJ i wypróbuj pisanie z #AI!
Zapraszam do obejrzenia mojego odcinka vloga na moim kanale YouTube, gdzie przedstawiam dogłębną analizę szablonu struktury opowieści z AI. Skupiam się na dwóch popularnych ramach, Trzy-Aktowej Struktury i Podróży Bohater (Autora), i wyjaśnię, jak można ich użyć do tworzenia opowieści dla różnych mediów, takich jak książki, filmy, gry, kampanie marketingowe i produkty.
Zapomnij o rozgrzewkach teoretycznych - ten poradnik to pigułka kreatywnej inspiracji. Odkryj, jak sprawić, aby każda scena Twojego filmu mówiła głośniej niż tysiąc słów.
Nazywam się Paweł Jóźwiak-Rodan. Jestem reżyserem filmowym.
Film to moja pasja od kiedy tylko pamiętam. Już jako dzieci wspólnie z przyjaciółmi zajmowaliśmy się kręceniem filmów na kamerze VHS (głównie „karate”).
Zawsze chciałem robić filmy fabularne, robiłem dokumentalne (najbardziej znany to „Mama, Tata, Bóg i Szatan” o moich rodzicach, ale także „Agnieszki tu nie ma”, o poszukiwaniach przyrodniej siostry, oba pod opieką artystyczną Andrzeja Fidyka, wyemitowane przez TVP w Jego autorskim cyklu, oraz pierwszy w Polsce film crowdsourcingowy, złożony z materiałów nadesłanych przez internautów „Moje 89 Pokolenie”). Czasami zdarzały się wyjątki od reguły i zrobiłem krótkometrażowe fabuły: „Itaka”, „Osiem9”, „Operacja jasnowidz”. Niektóre dostępne są w internecie, wystarczy zajrzeć na moją stronkę www.pjrodan.com.
Przyjęło się bowiem w branży filmowej, że jeżeli format scenariusza nie będzie zachowany nikt go nie przeczyta, odrzuci od razu widząc, że ktoś nie wie jak formatować. A to jest podstawa, ale nic się nie martw, to bardziej proste niż się wydaje. Jest wiele gotowych narzędzi, które umożliwiają napisanie znakomitego scenariusza.
Najważniejszym elementem, który napędza całą opowieść jest wyrazisty cel bohatera. Postać bez celu snuje się i prześlizguje przez opowieść, nie identyfikujemy się z nim. Cel determinuje postać i powoduje, że widz się zaczyna z nim identyfikować. Co ciekawe najlepiej jakby bohater miał 2 cele – jeden oczywisty świadomy, który widzimy, a drugi niejako ukryty, niewidoczny, którego bohater często sam nie jest świadom. Tak naprawdę jest to jeden cel, tylko jeden żyjący w nieświadomości, który determinuje ten świadomy.
Oprócz tradycyjnej, linearnej struktury istnieją bardziej szczegółowe modele tworzenia opowieści, nawiązujące do mitów, czyli uniwersalnych archetypów postaci i opowieści, istniejących tysiące lat. Schemat „Podróży Bohatera” możecie prześledzić za pomocą kart – fiszek fabularnych, które przygotowałem – możecie też je sobie wydrukować i powiesić na tablicy korkowej konstruując oparte wokół tego schematu opowieśći, doklejając konkretne wymyślone przez siebie sceny poniżej tych fiszek opisujących konkretne etapy podróży.